Strona G艂贸wna · Plan lekcji · Zast臋pstwa · moodle · Biblioteka · STRUGaVka · Obozy szkolne · Sport Maja 12 2025 16:57:01
Gimnazjali艣ci w Muzeum 艢l膮skim
Ekspozycja prezentuje wszystkie znacz膮ce kierunki w sztuce polskiej lat 1800-1945, znane z podr臋cznik贸w szkolnych obrazy J贸zefa Che艂mo艅skiego, Aleksandra Gierymskiego czy Stanis艂awa Ignacego Witkiewicza. W podziemnej galerii znalaz艂y si臋 m.in. "Po偶egnanie z pracowni膮" Jacka Malczewskiego, "呕yd贸wka z cytrynami" ("Pomara艅czarka") Aleksandra Gierymskiego, "Portret J贸zefa Ciecho艅skiego" Jana Matejki czy "Kozak w stepie" Alfonsa Dunin Borkowskiego.
Kolejna galeria - plastyki nieprofesjonalnej - odkry艂a przed zwiedzaj膮cymi fenomen 艣l膮skich artyst贸w nieprofesjonalnych, m.in. Teofila Ociepki, Erwina S贸wki, Ewalda Gawlika, Paw艂a Wr贸bla. Warto zauwa偶y膰, 偶e to jedyna taka kolekcja muzealna w kraju! Znaczna cz臋艣膰 ekspozycji po艣wi臋cona jest grupie plastycznej "Gwarek 58", kt贸ra dzia艂a艂a na kopalni Katowice od lat 50. Mo偶na tam r贸wnie偶 ogl膮da膰 wystaw臋 po艣wi臋con膮 przedstawicielom polskiej sztuki intuicyjnej, w tym Jana Nowaka, by艂ego sztygara kopalni Katowice.
Nast臋pnie udali艣my si臋 poziom ni偶ej na wystaw臋: „艢wiat艂o historii. G贸rny 艢l膮sk na przestrzeni dziej贸w”, kt贸ra zrobi艂a na wszystkich najwi臋ksze wra偶enie. To 400 eksponat贸w, w tym m.in. pami膮tek zebranych w latach 2012-13 podczas akcji "Dopiszmy si臋 do historii". W艣r贸d nich s膮: oprawiona za szk艂em - pochodz膮ca z 1919 roku - pami膮tka 艣lubna sk艂adaj膮ca si臋 z zasuszonego wianka panny m艂odej i bukiecika, porcelanowa patera - prezent zar臋czynowy od Franciszka Strzelczyka dla narzeczonej El偶biety z 1908 roku, fajansowy kufel do piwa z pocz膮tku XX wieku oraz r贸偶aniec 偶o艂nierza z I wojny 艣wiatowej. Ekspozycja zaprasza widza w podr贸偶 przez charakterystyczne miejsca i wydarzenia zwi膮zane z histori膮 G贸rnego 艢l膮ska. Zwiedzanie rozpocz臋li艣my od wej艣cia do markowni kopalni Katowice (budynek, gdzie dawniej przechowywano tzw. marki np. z informacj膮 o zmianie, na kt贸rej pracowali g贸rnicy) - jako symbolu miejsca, w kt贸rym znajduje si臋 Muzeum 艢l膮skie. Z markowni przeszli艣my do sali po艣wi臋conej dziejom najdawniejszym. Zwiedzaj膮cy uczniowie mieli okazj臋 r贸wnie偶 podpatrze膰 ulic臋 z okresu mi臋dzywojennego, zobaczy膰 jak wygl膮da艂 pa艂ac arystokraty.
Niejako mogli艣my sta膰 si臋 uczestnikami ukazanych wydarze艅: usi膮艣膰 przy stoliku z czas贸w PRL-u, wzi膮膰 do r臋ki gazet臋 z tamtego okresu i poczyta膰. Nie brakowa艂o te偶 odniesie艅 do industrialnej przesz艂o艣ci regionu. Jednym z jej element贸w jest artystyczna interpretacja maszyny parowej jako symbolu rewolucji przemys艂owej, kt贸ra dotar艂a na G贸rny 艢l膮sk. Artystyczny model maszyny parowej powsta艂 ze specjalnie grawerowanych plastr贸w szk艂a, w kt贸rych 艣rodek wtopiono elementy metalowe.
Ostatnia z wystaw sta艂ych to "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przesz艂o艣膰 w tera藕niejszo艣ci" - ze zbior贸w Oddzia艂u Muzeum 艢l膮skiego Centrum Scenografii Polskiej. Pokazuje zwiedzaj膮cym unikatow膮 kolekcj臋 dzie艂 scenograficznych oraz dokona艅 polskiej plastyki teatralnej. Gimnazjali艣ci mogli prze艣ledzi膰, jak zmienia艂y si臋 relacje widz贸w z aktorami od narodzin teatru w staro偶ytnej Grecji, po wsp贸艂czesny teatr polskich "awangardowych" malarzy i architekt贸w.
W podr贸偶 przez charakterystyczne miejsca i wydarzenia zwi膮zane z histori膮 G贸rnego 艢l膮ska uczni贸w zabra艂y panie: Ma艂gorzata Bryda, Olga Mazurkiewicz, Izabela Suchnicka oraz Anna Wysocka.
Logowanie
Nazwa U縴tkownika

Has硂




2,310,851 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.