Gimnazjaliści w Muzeum Śląskim
Dodane przez admin dnia Listopada 27 2015 18:29:49
25 listopada 2015 r. uczniowie klas 3a i 3c gimnazjum wybrali się do nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Muzeum powstało na terenie dawnej kopalni Katowice. XIX-wieczną kopalnię połączono z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą umieszczoną pod ziemią i unikatowymi zbiorami. Główne ekspozycje pokazywane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym. Zwiedzanie zaczęliśmy od galerii sztuki polskiej od 1800 do 1945 roku.
Nieco zdjęć z wyjazdu zamieszczamy w naszej: GALERII
Rozszerzona zawarto¶æ newsa
Ekspozycja prezentuje wszystkie znaczące kierunki w sztuce polskiej lat 1800-1945, znane z podręczników szkolnych obrazy Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. W podziemnej galerii znalazły się m.in. "Pożegnanie z pracownią" Jacka Malczewskiego, "Żydówka z cytrynami" ("Pomarańczarka") Aleksandra Gierymskiego, "Portret Józefa Ciechońskiego" Jana Matejki czy "Kozak w stepie" Alfonsa Dunin Borkowskiego.
Kolejna galeria - plastyki nieprofesjonalnej - odkryła przed zwiedzającymi fenomen śląskich artystów nieprofesjonalnych, m.in. Teofila Ociepki, Erwina Sówki, Ewalda Gawlika, Pawła Wróbla. Warto zauważyć, że to jedyna taka kolekcja muzealna w kraju! Znaczna część ekspozycji poświęcona jest grupie plastycznej "Gwarek 58", która działała na kopalni Katowice od lat 50. Można tam również oglądać wystawę poświęconą przedstawicielom polskiej sztuki intuicyjnej, w tym Jana Nowaka, byłego sztygara kopalni Katowice.
NastÄ™pnie udaliÅ›my siÄ™ poziom niżej na wystawÄ™: „ÅšwiatÅ‚o historii. Górny ÅšlÄ…sk na przestrzeni dziejów”, która zrobiÅ‚a na wszystkich najwiÄ™ksze wrażenie. To 400 eksponatów, w tym m.in. pamiÄ…tek zebranych w latach 2012-13 podczas akcji "Dopiszmy siÄ™ do historii". WÅ›ród nich sÄ…: oprawiona za szkÅ‚em - pochodzÄ…ca z 1919 roku - pamiÄ…tka Å›lubna skÅ‚adajÄ…ca siÄ™ z zasuszonego wianka panny mÅ‚odej i bukiecika, porcelanowa patera - prezent zarÄ™czynowy od Franciszka Strzelczyka dla narzeczonej Elżbiety z 1908 roku, fajansowy kufel do piwa z poczÄ…tku XX wieku oraz różaniec żoÅ‚nierza z I wojny Å›wiatowej. Ekspozycja zaprasza widza w podróż przez charakterystyczne miejsca i wydarzenia zwiÄ…zane z historiÄ… Górnego ÅšlÄ…ska. Zwiedzanie rozpoczÄ™liÅ›my od wejÅ›cia do markowni kopalni Katowice (budynek, gdzie dawniej przechowywano tzw. marki np. z informacjÄ… o zmianie, na której pracowali górnicy) - jako symbolu miejsca, w którym znajduje siÄ™ Muzeum ÅšlÄ…skie. Z markowni przeszliÅ›my do sali poÅ›wiÄ™conej dziejom najdawniejszym. ZwiedzajÄ…cy uczniowie mieli okazjÄ™ również podpatrzeć ulicÄ™ z okresu miÄ™dzywojennego, zobaczyć jak wyglÄ…daÅ‚ paÅ‚ac arystokraty.
Niejako mogliśmy stać się uczestnikami ukazanych wydarzeń: usiąść przy stoliku z czasów PRL-u, wziąć do ręki gazetę z tamtego okresu i poczytać. Nie brakowało też odniesień do industrialnej przeszłości regionu. Jednym z jej elementów jest artystyczna interpretacja maszyny parowej jako symbolu rewolucji przemysłowej, która dotarła na Górny Śląsk. Artystyczny model maszyny parowej powstał ze specjalnie grawerowanych plastrów szkła, w których środek wtopiono elementy metalowe.
Ostatnia z wystaw stałych to "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości" - ze zbiorów Oddziału Muzeum Śląskiego Centrum Scenografii Polskiej. Pokazuje zwiedzającym unikatową kolekcję dzieł scenograficznych oraz dokonań polskiej plastyki teatralnej. Gimnazjaliści mogli prześledzić, jak zmieniały się relacje widzów z aktorami od narodzin teatru w starożytnej Grecji, po współczesny teatr polskich "awangardowych" malarzy i architektów.
W podróż przez charakterystyczne miejsca i wydarzenia związane z historią Górnego Śląska uczniów zabrały panie: Małgorzata Bryda, Olga Mazurkiewicz, Izabela Suchnicka oraz Anna Wysocka.