Testament Sienkiewicza – w stulecie śmierci Noblisty.
Dodane przez admin dnia Listopada 30 2016 19:45:02


W listopadzie uczniowie klas humanistycznych uczestniczyli w cyklu wykładów w ramach projektu „Testament Sienkiewicza”, który wpisuje się w ogólnopolski „Rok Sienkiewiczowski”. Jego celem jest ukazanie twórczości Sienkiewicza mieszkańcom Gliwic, w szczególności młodzieży szkół średnich, jako rodzaju „narodowego spadku” myśli o Polsce i Polakach. Spotkania odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, współorganizatorem było Towarzystwo Kulturalne Fuga.
10 listopada 2016 roku miało miejsce spotkanie z autorem książki Ciała Sienkiewicza profesorem dr. hab. Ryszardem Koziołkiem, wybitnym literaturoznawcą, w latach 2012-2015 członkiem Jury Nagrody Literackiej NIKE, która otrzymała właśnie za ten eseistyczny tom Nagrodę Literacką Miasta Gdynia w kategorii eseistyki.
11 listopada 2016 profesor R. Koziołek poprowadził także wykład „Co mówi nam dziś Sienkiewicz” towarzyszący pokazowi filmu niemego z 1912 roku - „Ouo vadis?”.W kinie studyjnym Amok można było zobaczyć pierwszą w historii kina ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza. Pokazowi filmowemu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Piotr Schmidt Cinema Ouartet (wibrafon, trabka, perkusja i kontrabas).
Natomiast 16 listopada 2016 roku o twórczości i biografii Sienkiewicza w stulecie śmierci pisarza opowiadał prof. ATH, dr hab. Ireneusz Gielata, który przybliżył problematykę krzepienia przez artystę serc Polaków, co ukryte zostało w metaforze „latawców Sienkiewicza”.
Spotkania zorganizowały Panie Katarzyna Czaplicka i Agnieszka Smołka.
